Інформаційне моделювання будівель

Наступний імператив – уникнення проектних помилок, що можливе лише із розвитком ВІМ. При традиційному проектуванні всі креслярські види будівлі (плани, розрізи, фасади, вузли тощо) створюються окремими членами колективу розробників і існують незалежно один від одного, їх об’єднує лише особа головного архітектора проекту (ГАПа). Якщо до цього додати розбіжність даних креслень зі специфікаціями і відомостями, а також багато інших недоліків, допущених через неуважність виконавців, то можна уявити, скільки проблем виникає на будмайданчику при реалізації такого проекту. Найпростіший і надійний засіб боротьби з такими помилками – побудувати BIM-модель. Звичайно, для перевірки на відповідність планів і фасадів достатньо простого 3D моделювання, але ж є ще специфікації, відомості обробки, інженерне обладнання з усіма розрахунками, кошториси, календарні плани тощо.

На практиці ж часто зустрічаються колізії і тривимірного рівня. Передусім вони пов’язані з неприпустимими перетинами різних елементів і систем будівлі. При візуальному визначенні таких колізій часу на перевірку може піти більше, ніж на саме проектування. Тому передбачені в багатьох BIM-програмах засоби автоматичного визначення подібних нестиковок значно підвищують продуктивність праці проектувальників і стовідсотково виключають такі колізії. Одержали поширення в нашій країні програмні комплекси підприємств Autodesk і Bentley, які реалізують BIM. Їх головні переваги – автоматична перевірка колізій. Перевірка помилок у проекті за допомогою BIM-моделі – це нова реальна послуга, яку деякі фірми надають проектувальникам, що не дійшли ще до технології BIM.

Наведене вище означає, що бажана поява у договорах на проектування жорсткіших вимог до якості документації, що стимулюватиме впровадження ВІМ.

Розглянувши управлінські новації, пов’язані з інформаційним моделюванням об’єктів, а також адміністративні стимули щодо їхнього впровадження, необхідно визнати невідворотну ефективність ВІМ.

Спеціалісти оцінюють конкретну економічну вигоду від впровадження BIM порівняно з досконалим менеджментом без інформаційного моделювання у розмірі як мінімум 3-5% від вартості об’єкта: саме стільки за статистикою йде в Китаї при традиційному проектуванні на усунення проектних помилок, що виявляються на будмайданчику.

За оцінками російських експертів, у наших не досконалих умовах ця цифра, що залежить від конкретних видів споруд, в цілому може коливатися біля позначки у 40%.

Ми не погоджуємося з тим, що прямих вигод проектувальникам впровадження BIM не приносить, якщо згадати механізм спільного виконання проектів. Світова ж практика така, що замовник може вимагати в умовах договору інформаційну модель, але за ті ж гроші, що й звичайний проект. Розраховують на те, що ВІМ-технологія економить кошти проектувальників.


Використання BIM робить процес складання плану-графіку будівельних робіт більш точним, швидким і, найголовніше, ефективно реагує на зміни, що неминуче виникають по ходу зведення будівлі.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10