Строительная газета

«Строительная газета» № 32 від 10.08.2012г.

Рубрика: Авторитетна думка

Геннадій Злобін, Президент Академії будівництва України

Пріоритетне завдання – створення наукових інформаційних технологій

Закончилось «сражение» под названием Евро-2012.
Получен опыт, как положительный, так и отрицательный.

И здесь уместно вспомнить «Бородино» Михаила Лермонтова:
«Тогда считать мы стали раны.  Товарищей считать!».

Чи будуть зараз вважати: хто, що, кому, куди, скільки і тому подібне?

Якщо і будуть, то все буде доведено і обгрунтовано.

Тому що все залежить від того, хто і для чого буде займатися розрахунками понесених витрат.

Бо чинна система ціноутворення, побудована на витратному методі визначення вартості будівництва, при всій її нормативної зарегламентованості (всі витрати вважаємо і перевіряємо до 0,01 коп.) Дозволяє довести і обгрунтувати будь-яку вартість, а також, при необхідності, або бажанні, і покарати за будь-мінімальне відхилення від діючих нормативів.

Зачіпати це питання дуже ризиковано, щоб не «нарватися» на обурення і звинувачення в некомпетентності з обох сторін – тих, хто двома руками голосує за діючі норми і правила в питаннях ціноутворення, і тих, хто вважає їх основним гальмом у розвитку дієвих ринкових відносин, в зниженні вартості будівництва, яка вже навіть перевершила вартість будівництва аналогічних об’єктів в Європі, з якої ми намагаємося постійно порівнювати себе.

Залишимо обговорення цих питань фахівцям. Нехай вони обґрунтовують переваги і недоліки діючих правил і нормативів, а також тих змін, які необхідно внести в українське законодавство, в кошторисні норми і правила.

Багато невирішених питань залишається у нас і в області інформаційного та організаційного забезпечення будівництва, щоб вивести будівництво на рівень сучасних вимог і технологій, щоб не втратити будівельну галузь, як вже втратили машинобудування і багато іншого.

Сьогодні ми, на жаль, не можемо сказати нічого нового ні в області вдосконалення управління проектами, ні в методах визначення інвестиційної привабливості нових об’єктів. У нас відсутня система інформаційного забезпечення, відсутня система накопичення відповідних баз даних. Ми можемо при бажанні тільки скористатися досвідом будівництва країн з розвиненою ринковою економікою, тому що значно відстаємо від них у цих питаннях. А ось використовувати їх досвід могли б, якби … струсити «трясовину», затягнувшись нашу будівельну галузь. Це так само сприяло б реалізації інтеграції в Європу, про яку так багато говориться, але так мало робиться.

Є маса питань які потребують нагального вирішення, які давно обгрунтовані теоретично (і у нас теж) але практично працюють тільки на Заході. Тому що там при нормальних ринкових відносинах потрібні чіткість і прозорість у взаєминах між усіма учасниками інвестиційної діяльності. Потрібен імідж надійного партнера, щоб стати учасником інвестиційного проекту. Ці питання вже серйозно хвилюють всі країни колишнього Союзу.

У збірнику «Ціноутворення в будівництві» № 10 за 2010р. опублікована «Концепція інтегрування систем ціноутворення держав-учасниць СНД і впровадження інноваційних методів визначення вартості будівництва на всіх стадіях інвестиційно-будівельного процесу».

Про основні підходи до питань ціноутворення в ній говориться наступне:

В основу підходів до ціноутворення покладено інтереси та економічні мотиви сторін, що беруть участь в інвестиційному процесі, а також характер кон’юнктури конкретного ринку.

Сторінки: 1 2 3