Поняття суті ВІМ технологій, проблеми їх розробки

Тези виступу дійсного члена Академії будівництва України,

директора МНІАЦ «Інфобуд» Cудака В.С.

на нараді ПК-4 ТК-311 25.08.2016г. по темі:
«Поняття суті ВІМ- технологій, проблеми їх розробки і впровадження в Україні»,
і, в зв’язку з цим питанням, звернення уваги на проблеми сучасного нормативно – інформаційного і програмного забезпечення будівництва, кошторисного нормування і ціноутворення.

Але, в плані наради Сергій Борисович (Січний) звузив тему мого виступу до розповіді про роботу наших програмних комплексів iBMS і Інвестор.
З огляду на важливість основної теми нашої наради я змушений буду все-таки трохи розширити свій виступ: чому і як ми прийшли до рішення про створення зазначених в темі комплексів, і спробую зв’язати обидва ці питання.
Трохи історії:
У перші роки незалежності і переходу до ринкових відносин, гостро постали питання зміни умов визначення вартості будівництва, в тих самих ринкових умовах. Добре пам’ятаю, як наше вище галузеве керівництво ринулось в закордонні відрядження за вивченням досвіду і умов застосування ринкових відносин до наших реалій перехідного періоду, від планової економіки до ринкової.
В результаті чого з’явився ДБН1.1.1 -2000 ПРАВИЛА ВИЗНАЧЕННЯ ВАРТОСТІ БУДІВНИЦТВА, в якому основною фішкою стала однорівнева система ціноутворення і змінювані (так звані) фактичні ціни на ресурси. Безумовно, це був великий крок вперед перед такими звичними розрахунками вартості будівництва зі стабільними цінами, правда, вже з урахуванням індексів інфляції (новим для нас поняттям), так званий індексний метод. Який, до речі, до цих пір зберігся в Росії. Наш ресурсний метод розрахунку вартості будівництва виявився значно прогресивніше, хоча і викликав шоковий стан у середовищі кошторисників.

Ви всі, а може бути вже й не всі, пам’ятаєте ті численні семінари, які проводили Анатолій Всеволодович Беркута і Тамара Степанівна Лисюк, організовані тодішнім керівником «Інпроекту» Іваном Степановичем Вовкодавом.
У тому ж ДБН, який, мало по малу, почав впроваджуватися, було задекларовано два дуже важливих положення – необхідність формування і використання в новій системі укрупнених нормативів і регіональних ринкових цін на ресурси.
Натхненні цим рухом в ринок, не маючи можливості безпосереднього вивчення західного досвіду, нам довелося звернутися до відповідної літератури (інтернет тоді ще не було).
На щастя мені вдалося ознайомитися з працями наших фахівців, які побували в США, глибоко вивчили їх досвід і виклали свої враження в наступних виданнях:
1. Юрій Казанський та ін. «Будівництво в США і Росії» (Економіка, організація і управління) видання 1995 року;
2. І В.П. Воропаєв «Управління проектами в Росії» (Основні поняття, історія, досягнення, перспективи) видане під егідою Російської Асоціації Управління проектами СОВНЕТ, також в 1995 році, тобто 21 рік тому !!!)
Ці книги відкрили нам очі в світ ринкових відносин в галузі будівництва.
Працюючи в той час в НДІ автоматизованих систем в будівництві (знаменитому в той час НДІАСБ) і маючи 20-річний досвід роботи безпосередньо в будівництві) ми не стали писати численні ТЗ, як це було тоді прийнято в наукових інститутах, і використовувати для цього бюджетні гроші , які в той час вельми щедро виділяв Держбуд наближеним організаціям і виконавцям, а приступили до безпосередньої розробки і реалізації програмних продуктів, які поєднували в собі наші нормативні документи того часу і західний досвід управління будівництвом.

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7