Впровадження BIM в Республіці Білорусь

Беларусь рис№3

Ця постанова стала цілком природною, досить гнучкою і досить своєчасною реакцією на що виникає при впровадженні BIM протиріччя між наявністю моделі, яка містить вичерпну інформацію про об’єкт, і вимогами з оформлення проектної документації, які сформувалися в колишні часи «креслярського» проектування і в нових реаліях приводили до марної витрати чималої кількості часу і ресурсів. Дією документа передбачалося внесення змін до відповідних стандартів. Постанова мала дві особливості:

  • У ній нічого конкретно не йшлося про відступи в оформленні документації. Конкретні питання передбачалося вирішувати «в робочому порядку» з органами експертизи, які висловилии принципову згоду на цю постанову. Справа в тому, що «конкретика» в постанові означала б зміна стандартів оформлення проектної документації. Але ці стандарти носять міждержавний характер, так що їх зміна – питання тривалий і складний. Так що був задіяний «обхідний» варіант.
  • Постанова була прийнята вже після відсторонення вольовим рішення президентом країни міністра Маїс А.І.Нічкасова. Тепер уже колишній міністр, з урахуванням його заслуг, був направлений послом до Республіки Казахстан, а створені ним необхідні умови по впровадженню BIM успішно реалізуються колективом згідно з прийнятою програмою.

Інший документ, що представляється досить спірним і заявлений на «перехідний» період, який є для багатьох реалізацією їх сокровенних сподівань, дозволяє проектувальникам заробляти на BIM додаткові гроші:

Постанова Маїс від 02.04.2014 №20 «При виконанні проектних робіт за дорученням замовника із застосуванням технології інформаційного моделювання будівлі (BIM-технології) вартість BIM-моделі визначається в розмірі 30% від вартості розробки проектної документації (її розділів) і оплачується додатково».

Нарешті, виключно важливим є постанова, яка набрала чинності з 2015 року перелік об’єктів, при проектуванні яких BIM є обов’язковим.

Наказ Маїс від 27.10.2014 №298 «Затвердити перелік будівель і споруд, проектування яких здійснюється тільки з застосуванням програмного забезпечення інформаційного моделювання об’єктів будівництва».

В цілому програма впровадження BIM в Білорусі почалася з проектування і побудована за «класичним» принципом: вона грунтується на базових організаціях, пілотних групах і пілотних проектах. Основними виконавцями є:

  • Проектні інститути «Белгоспроект», «Белпромпроект», «БЕЛНІЇС» та інші.
  • ВАТ «Інкотех» – інтеграція електронних інженерних ресурсів.
  • РНТЦ по ціноутворенню в будівництві – впровадження BIM в кошторисні розрахунки.
  • БНТУ – підготовка, перепідготовка і підвищення кваліфікації фахівців.
  • ВАТ «Гомельський ДСК» – базова організація з впровадження BIM в будівельне виробництво.
  • РУП «Стройтехнорм» – технічне нормування та стандартизація інформаційних технологій в будівництві.

На даний момент активно ведуться роботи по інтеграції BIM з кошторисними розрахунками, створення галузевої бібліотеки сімейств будівельних елементів, створення корпоративного сховища електронних проектів, розробка нових освітніх стандартів.

Сторінки: 1 2 3 4 5